Dodržujete pravidla bezpečného grilování

  Egermark - inspirace |

Sezóna grilování je v plném proudu, zahrady se plní vůní grilovaných dobrot a přátelským smíchem. Ale pozor, i tato zábava má svá úskalí! Nedodržení základních hygienických pravidel může proměnit radostnou oslavu v nepříjemné trávení s břišními křečemi a nevolností.

Nebezpečí číhá v syrovém mase:

Hlavním rizikem grilování je křížová kontaminace, ke které dochází přenosem bakterií ze syrového masa na hotové potraviny. Proto je nutné striktně oddělovat syrové maso od hotových pokrmů a používat pro manipulaci s nimi různé prkénka, nože a náčiní. Důkladně si myjte ruce mýdlem a teplou vodou před i po manipulaci s masem, a to i v případě, že používáte jednorázové rukavice.

Ilustrační foto Freepik.com

 

Zbytky a marinády:

Marinády na maso připravujte vždy čerstvé a spotřebujte je do 24 hodin. Nikdy je nenechávejte na další grilování! Zbytky grilovaného masa skladujte v lednici do 2 hodin po vychladnutí a spotřebujte do 3 dnů.

Gril musí být čistý:

Před každým grilováním důkladně vyčistěte gril, rošt a veškeré grilovací náčiní. Ideální je použít kartáč na grilování a vhodný přípravek. Nezapomeňte ani na vnitřní stranu grilu, kde se hromadí tuk a zbytky jídla.

Teplota je klíčová:

Maso důkladně propečte, abyste zničili všechny škodlivé bakterie. Teplota uvnitř masa by měla dosáhnout minimálně 71 °C u hovězího a vepřového masa, 74 °C u drůbeže a 60 °C u mletého masa. Pro jistotu používejte teploměr na maso.

Dodržujte tato jednoduchá pravidla a vaše grilování bude nejen zábavné, ale i bezpečné! Sdílejte tento článek se svými přáteli a rodinou, ať si i oni užijí letní grilování bez starostí!

Dodržováním výše uvedených tipů a šířením povědomí o hygieně při grilování můžeme společně zajistit, že si letní grilování užijeme bez nepříjemných následků. Pamatujte, že zdraví je to nejdůležitější!